Ami nagyon hiányzott a koncertről: egy másik gitár és egy karizmatikus frontember. Ami pedig kiemelkedően rendben volt – tegyük hozzá gyorsan –: a dobos és a hangzás. 19 éve nyomják egy gitárral a régi nagy klasszikusokat is, biztos föltűnt nekik, tehát részükről ennyi, nem akarnak változtatni ezen. Nekünk, rajongóknak engedtessék meg viszont, hogy mivel a fülünk az ezerszer hallgatott lemezek változatához szoktatott hozzá, nagy-nagy hiányérzetet keltsen bennünk, s bénának, sántának értékeljük az egygitáros változatokat. Maci barátom egyenesen valami tribute bandaszerűségnek titulálta az így sajátossá váló slágerekkel föllépő brazil társulatot. (A három éves kislányom nem tudott napirendre térni afelett, hogy én egy macival megyek koncertre…) Bizony mondom, nagyon nagy lyuk tátongott a jól ismert dalokon így.
Ugyanaz áll Derrick Greenre (nem túl PC rajongói becenevén, a Predatorra; gy. k. amikor raszta csimbókjai voltak még a most tar dalnoknak, hajadzott a Schwarzi-film hősére…). Hangilag, alkatilag minden adott számára, hogy jó frontember lehessen, de az istenért sem az, a kommunikációja mindössze a számok címének bemondására szorítkozik, és passz. A tegnapi koncerten is a dalok közti csendet nem egy alkalommal Andreasnak kellett a mikrofonhoz lépve megtörnie, ne váljon kínossá a pauza. Kérdem, miért. Mivel 24 éve ez az első Sepu-koncertem, persze, lehet, csak nekem újdonság ez, de a külön dobolási lehetőséget kapó Derrick szereplése elég önkorlátozott… A koncert ívét, dinamikáját ez a fajta hozzáállás eléggé befolyásolja, megtöri.
A Facebookon a Soulflyt 875 ezren like-olták, a Sepulturát 3,9 millióan!
Asztalon nagyon pöpec programot állított össze a veterán gárda (Andreas kinézetre egyáltalán nem öregszik, míg a dobos Eloy eleve ’91-ben született). Mikor végigvettem a június 20-i São Pauló-i koncert 27 tételes listáját, összefutott a számban a nyál. Még akkor is, ha tudatában voltam annak, hogy a nálunk este tízkor véget érő koncerten nem tud ennyi dal elhangzani (nem is értem, miért, talán nem kellene magyar bandákat odapréselni, tök hiábavaló módon). A július 19-i kassai koncert dalsorrendje alapján látható volt, hogy az európai fellépések eleve rövidebbek, a nagyon szépen kiválogatott, az életmű minden szegmensét érintő dalhalmazból vagy öt szám kikerült, köztük olyan klasszikus is, mint a Troops of Doom. A budapesti koncerten azonban így is többet kaptunk egy dallal (Breed Apart), igaz viszont, hogy pár számot csupán short versionben játszottak… Mellesleg, tüzetesebben analizálva a dalválasztást, 1996 óta programon van a mostani 60-70%-a. Fókuszban a Chaos A. D. és a Roots éra, a későbbi korszakból éppen hogy szemezve egyet-egyet. De hát sem dal, sem lemez szinten nem is produkáltak annyira emlékezetest, „slágert” ezidőtájt.
A deathes The Vaticannal indult a 3 évtizedet megünnepelni szándékozó dalcsokor a legutóbbi, 2013-as szép című The Mediator between Head and Hands must be the Heartról, majd időben visszafelé haladva érkezett a Kairos lemez címadója 2011-ből. Egészen az Inner Self–Dead Embryotic Cells kettőséig nem jött a borzongás, de akkor a kánikulai enyhe szélbe azért ott volt. Az ezt követő újabb kori blokk, a Convicted in Life-tól az Apes of Godig bezárólag némileg hűtötte a nagyon szép számban megjelent hallgatóságot. (Többen voltunk, mint a Soulflyon a minap, igaz, nagyon terepen oszlottunk is el, a keverőig állt a némileg szellős tömeg, kb. 1000 ember. Szóval van respektje a Sepunak ma is, illetve sokan kíváncsiak rájuk.)
„Régi dicsőségünk, hol késel az éji homályban?”
A felkonferált új dal, a rajongók tiszteletére írt Sepultura Under My Skin, mely a 30. évforduló kapcsán íródott, és kislemezen is megjelent (a merchpultnál híre-hamva sem volt), azonban csak a dobszerkó megreparálása után hangozhatott el. Addig Kisser ecsetelte a főváros szépségét, mivel már egy napja itt dekkoltak, valamint bűvészkedett kicsit a gitárján valami dalocskát, amit Derrick énekléssel toldott meg. No, gondoltam, 1-2 dallal megint kevesebbet kapunk, emlékezve a Death To All fellépésére, amikor kegyetlenül lekapcsolták az áramot 10 órakor, mikor még 2 dal esedékes lett volna. Most nem ez lett, de azért érezhetően fölgyorsultak az események. Előbb a Schizophreniáról előadott slayeres From Past Comes the Storm képében, majd jöttek a feldolgozások, elsőnek a Polícia, aztán a szülinapját aznap ünneplő Batman nevű technikus-road keveredett a színpadra, nyakában gitárral, hogy együtt sikálják el az Orgasmatront a Motörheadtől. Mindkettő szám régi motoros, a setlist része legalább 20 éve. Eztán jött a bomba a Territory/Arise/Refuse/Resist hármasával. Erre azért lehetett mulatni, az említett hiányérzet fenntartásával persze.
A hatásszünetet követően előkerült a Bestial Devastation EP felvezető dala, aztán erőből lenyomták a Primitive Future-t, soha nem gondoltam volna, hogy éppen ezt szedik elő a Beneath-ről, majd miután félig lezavarták a Biotechet, végre Derrick sem csak színesítőnek nyomta a mikrofonja mellé odakészített dobon, hanem Andeasszal egymásnak felelgetve adták elő a Ratamahattát. Persze Eloy sem pihent közben hátul. Mivel is zárulhatna pont tízkor a 100 perce ellenére baromi gyorsan elszálló koncert, mint… közös fotóval a közönséggel. Na, jó előtte persze lenyomták a Roots Bloody Rootsot. Na azért!
Paulo Jr. hathatós támogatásával, Kisser szólóival, a fiatal és erővel ütő Eloy brutális dobolásával leginkább a nosztalgiát hozza elő az emberből a Sepultura-koncert, amikor még két gitáron nyomták… Egy nyár estén pont jól esik, örülni is lehet neki, de nem érződik komoly tényezőnek.
No, ma majd tovább smirglizünk a Cannibal Corpse-on!
Dalsorrend: The Vatican, Kairos, Propaganda, Breed Apart, Inner Self, Dead Embryotic Cells, Convicted in Life, Choke, Cut-Throat, Apes of God, Sepultura Under My Skin, From the Past Comes the Storm, Polícia (Titãs), Orgasmatron (Motörhead), Territory, Arise, Refuse/Resist – úgymond ráadás: The Curse, Bestial Devastation, Primitive Future, Biotech is Godzilla, Ratamahatta, Roots Bloody Roots.
30TH ANNIVERSARY TOUR
Sepultura (BRA)
(Magor, Cadaveres)
Budapest, Barba Negra Track, 2015. július 21.
Belépőjegy ára: 3000/4000/5000 Ft